Organizacja budowy nie jest łatwym zadaniem, gdyż stajemy przed wieloma wyborami. Jednym z nich jest zastanowienie się nad tym, jakie rusztowanie wybrać. Ten funkcjonalny sprzęt pozwala dotrzeć na wysokości, jednocześnie bazując na wielu narzędziach, pozwalających uzyskać pożądany efekt. Jakie rusztowanie wybrać? Czym się kierować podczas wyboru?
Konstrukcja rusztowania
Rusztowania są pewnego rodzaju konstrukcjami, które wykorzystuje się już od wielu lat. Mają za zadanie wspomagać budowę wysokich murów w budynku, lecz także pozwalają stworzyć przestronne wnętrza i odnowione elewacje. Okazuje się, rusztowanie jest dosyć niebezpiecznym miejscem, dlatego warto postawić na doskonałą jakość i odpowiednie, solidne konstrukcje.
Rodzaje i typy rusztowań
Do wyrobu rusztowań często używa się drewna, aktualnie także coraz częściej korzysta się z:
- aluminium,
- włókien szklanych,
- stali ocynkowanej,
- płyt drewnopochodnych.
W tym artykule nie będziemy się za bardzo rozpisywać o zaletach poszczególnych materiałów używanych do wytwarzania rusztowań, ale jeśli interesuje Cię ten temat to takie informacje znajdziesz pod tym adresem. Warto także poznać typy rusztowań, co pozwoli nam postawić na najlepsze rozwiązanie w trakcie wyboru. Mając na względzie sposób kotwienia rusztowania, wyróżnia się konstrukcje ścienne i przyścienne. Te pierwsze bazuje na tym, że odciążeniom poddawana zostaje zarówno ściana, jak i podłoże, do jakiego przymocowano konstrukcję. Rusztowanie przyścienne natomiast opiera się tylko i wyłącznie na podłożu, dlatego posiada samoistną konstrukcję.
Ze względu na konstrukcję rusztowania, wyróżnić można:
- kozłowe,
- stojakowe,
- systemowe,
- ramowe,
- specjalistyczne,
- wspornikowe.
Jeśli chodzi o sposób stosowania, na rynku znajdziemy nieruchome rusztowania oraz jezdne, które przemieszczać można także po zamontowania konstrukcji. Przed wyborem idealnego rusztowania zastanówmy się, który model będzie najlepszy i podstawy na doskonałą jakość.
Niełatwy wybór
Okazuje się, że wbrew pozorom wybór rusztowania nie budowę nie jest łatwy. Istnieje bowiem sporo ciekawych konstrukcji, które różnią się między sobą wielkościami, jakością wykonania, czy też zastosowanymi materiałami. Pamiętajmy o tym, że jeśli zależy nam na długotrwałym korzystaniu z rusztowania, nawet za kilkanaście lat, powinniśmy zadbać o odpowiedni rodzaj konstrukcji, łatwość montowania oraz demontażu, lecz także bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Jeśli nie znamy się danym parametrach, warto poprosić o pomoc specjalistę w sklepie oraz zajrzeć do dokumentacji techniczno-ruchowej. Dzięki temu wyszukamy warunki dotyczące montażu i kotwienia rusztowania, jak również odpowiednie obciążenie oraz dopuszczalne wymiary tej specyficznej konstrukcji.
Rusztowanie może być inwestycją na długie lata, pod warunkiem, że połączymy funkcjonalność i z najlepszą jakością produktu. Warto zauważyć, że praca na wysokościach nie jest łatwa, dlatego warto zadbać o solidne narzędzia i sprzęty ułatwiające wykonywanie pracy. Przede wszystkim konstrukcja musi odznaczać się wytrzymałością i solidnym wykonaniem, dzięki czemu posłuży nam przez wiele lat. Rodzaj rusztowania dobrać należy do własnych oczekiwań oraz tego, do czego konkretnie będziemy go potrzebować.