Bęben napinający w przenośniku – jaka jest jego rola?

Jednym z podstawowych elementów, z których składają się przenośniki taśmowe (oczywiście, prócz samej taśmy), są bębny. Jakie jest ich zadanie i dlaczego są tak ważne? Opisujemy to w artykule.

Czym są przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe to urządzenia służące do transportu materiałów na przesuwającej się taśmie – z reguły są to niewielkie i sypkie materiały, ale także niewielkie przedmioty (zakupy w sklepie, bagaże ładowane do samolotu na lotnisku). Wykorzystywane są najczęściej w różnych gałęziach przemysłu, takich jak żwirownie, kamieniołomy oraz kopalnie. Używa się ich również w budownictwie.

Z czego składa się przenośnik?

Całość oparta jest na metalowej konstrukcji, do której mocowane są poszczególne elementy. Do podstawowych podzespołów przenośnika taśmowego można zakwalifikować:

  • taśmę

  • bęben napędowy

  • rolki, znane również jako krążniki

Zadaniem tych ostatnich jest udźwignięcie ciężaru podawanego na taśmę, ponieważ to właśnie rolki znajdują się pod nią, natomiast w wypadku przenośników rolkowych materiał jest podawany bezpośrednio na krążniki.

Bęben napinający – do czego służy?

Rola, jaką do wypełnienia ma w pracy tej maszyny bęben napędowy jest prosta i sprowadza się w praktyce do dwóch czynności. Pierwszą z nich jest przekazywanie energii z silnika elektrycznego i napędzanie taśmy przenośnika. Drugą rolą, jaką w funkcjonowaniu urządzenia ma do spełnienia bęben napinający jest zagwarantowanie odpowiedniego napięcia taśmy. Odbywa się to poprzez regulację rozstawu bębnów i w ten sposób zmniejsza się lub przeciwnie, zwiększa naprężenie.

Poza samym procesem regulacji niezbędny jest także odpowiedni dobór podzespołów. Do danego rodzaju taśmy transportowej trzeba dobrać właściwy rozmiar bębna. Jeśli użytkownik zdecyduje się zamocować bęben zbyt duży, wtedy skutkiem będzie przedwczesne zużycie taśmy transportera. Przy dokonywaniu wyboru należy również uwzględnić minimalną średnicę pracy taśmy transportowej, by nie dopuścić do wspomnianego już szybkiego zużycia taśmy.

Biorąc pod uwagę, że bęben stanowi jeden z podstawowych elementów całej konstrukcji i jest nieodzowny do prawidłowej pracy urządzenia, postawienie na sprawdzonych producentów jest wręcz oczywistą koniecznością. Profesjonalista będzie w stanie zaproponować bębny dopasowane do specyfikacji przenośnika, co nie tylko pozwoli na efektywną pracę, ale przede wszystkim bezpieczne i długotrwałe korzystanie z maszyny, która w przypadku niewłaściwego użytkowania mogłaby wymagać częstszego zakupu nowych części w miejsce wyeksploatowanych lub nawet prowadzić do poważnych awarii.

Dodaj komentarz

Scroll to top