Stworzenie eleganckiego wnętrza wymaga przede wszystkim wyczucia. Jeżeli będzie się przestrzegało kilku zasad, można będzie uniknąć wielu błędów i niedopasowania.
Koło barw pozwoli na zobaczenie, które barwy pasują do siebie, a które się ze sobą gryzą. Przedstawia graficzny model poglądowy służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw, a co za tym idzie ich zestawień.
Układ barw można podzielić na trzy części:
- barwy znajdujące się pod sobą to barwy monochromatyczne. Pozwalają one na uzyskanie bezpiecznych połączeń kolorystycznych. Są to na przykład różne odcienie fioletu, różu, zieleni. Wszystkie one będą idealnie do siebie pasowały,
- barwy pokrewne to kolory, które znajdują się obok siebie. Są to połączenia już bardziej odważne. Pozwalają na pomalowanie dwóch ścian różnymi kolorami bez uzyskania niepożądanego, gryzącego się efektu,
- barwy uzupełniające to zdecydowanie opcja dla odważnych. Połączenie róży i zieleni, a także fioletu i żółci sprawdzi się z powodzeniem w większości pomieszczeń. Można te odcienie połączyć także z bardziej stonowanymi odcieniami wymienionych kolorów.
Zdecydowanie, jeżeli chcemy stworzyć eleganckie wnętrze musimy zachować umiar w doborze kolorów. Mówi się o tym, że można maksymalnie połączyć trzy kolory. Jednak jest to reguła dla mody. W kolorystyce wnętrz najlepiej zdecydować się na połączenie dwóch kolorów. Pozwoli to na uzyskanie pożądanego efektu, z którego będziemy mogli być zadowoleni. Im więcej kolorów wprowadzimy do wnętrza, tym wnętrze stanie się mniej harmonijne i spokojne.
To, czy wnętrze będzie mogło zostać uznane za eleganckie zależy od jego pierwszego wrażenia. Jeżeli od razu w oczy rzucą się mocne barwy, może to być wrażenie negatywne. Jeżeli ściany będą pomalowane w niedbały i niedopasowany kolorystycznie sposób, na pewno nie uda nam się uzyskać efektu, o jaki nam chodzi. Warto więc zdecydować się na rozwiązanie bezpieczne, ale trafione. Wtedy na pewno wnętrze będzie eleganckie i nikt nie będzie nam w stanie zarzucić braku dobrego gustu.