drewutnia

Drewutnia ogrodowa — czy warto ją zbudować?

Drewutnia ogrodowa to bardzo przydatny element wyposażenia ogrodu. Pozwoli zaoszczędzić miejsce i bezpiecznie przechować drewno. Dodatkowo może stanowić element dekoracyjny przestrzeni. Na co zwrócić uwagę wybierając drewutnię?

Do czego przyda się drewutnia?

Drewutnia ogrodowa służy do przechowywania drewna opałowego. Dzięki niej można nie tylko schować drewno przed opadami deszczu lub śniegu. Zapewnia ona również możliwość ułożenia kawałków drewna, dzięki czemu jego składowanie będzie wyglądało estetycznie. Posiadając dostateczną ilość miejsca na działce, można pokusić się o zbudowanie drewutni, która dodatkowo będzie pełniła również funkcję schowka na inne rzeczy, np. narzędzia ogrodowe, czy kosiarkę. Można wyposażyć ją w regały, półki i wieszaki, dzięki czemu wszystkie sprzęty będą poukładane i łatwe do odnalezienia. Bez wątpienia dodatkowa przestrzeń się przyda, szczególnie w okresie jesienno — zimowym.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy?

Budując lub kupując gotową drewutnię ogrodową, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, po to, żeby schowek służył jak najdłużej. Przede wszystkim warto przemyśleć jej odpowiednie umiejscowienie. Wiele osób doradza przechowywanie drewna przy południowej stronie domu, żeby mogło być wystawione na działanie promieni słonecznych. Planując ustawienie drewutni, należy także zwrócić uwagę na to, żeby nie była ona zbyt oddalona od wejścia. Tak, aby wychodzenie po drewno szczególnie zimą nie było uciążliwe. Warto również zapewnić dobry dojazd pod drewutnię, aby łatwo można było podjechać i władować drewno, bez zbędnego przenoszenia go. Stawiając drewutnie, należy przede wszystkim zapewnić dobre podłoże. Jeżeli jest taka możliwość, powinno się wykonać wylewkę betonową. Jeśli nie — zbudować podłoże z desek, w formie stelażu oddzielającego przechowywane drewno od ziemi. Warto pamiętać również o zadaszeniu. Powinno być przede wszystkim szczelne i umożliwiać spływanie wody w odpowiednim kierunku.

Budować samodzielnie czy skorzystać z gotowych rozwiązań?

W sklepach budowniczych i ogrodowych dostępny jest szeroki wybór gotowych do zamontowania drewutni ogrodowych. Będzie to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają  szybkiego i uniwersalnego miejsca do trzymania drewna. Dla osób bardziej wybrednych, ceniących sobie unikalność pozostaje samodzielna budowa.

Dodaj komentarz

Scroll to top