Podłoga podłodze nierówna i to zarówno w przenośni, jak i w rzeczywistości. Położenie i wypoziomowane posadzki wymaga użycia specjalistycznych preparatów, które – zależnie od technologii wykonania – mają określone właściwości fizykochemiczne. Co zatem warto wiedzieć na temat ogólnodostępnych zapraw posadzkowych i wylewek?
Rodzaje materiałów do wylewania posadzek
Nowoczesne zaprawy posadzkowe różnią się właściwościami i składem. Najczęściej mają one postać podkładów, zapraw, mas szpachlowych i produktów samopoziomujących. Te ostatnie mają szczególne właściwości – dzięki nim można wyrównać powierzchnię podłoża bez konieczności wykonania długotrwałych i męczących prac ręcznych.
Dużą popularnością cieszą się produkty żelowe. Nie dość, że mają one właściwości samopoziomujące, to jeszcze zapewniają wyjątkową twardość i to po zaledwie kilku godzinach od nałożenia. Dzięki temu można szybko rozpocząć kolejny etap prac, jakim jest wykończenie posadzki przy pomocy odpowiednich materiałów (np. paneli).
Najprostszym rodzajem zapraw są różnego rodzaju szpachle. Są to materiały przeznaczone głównie do miejscowego wypełniania ubytków i nierówności.
Właściwości zapraw posadzkowych – co warto wiedzieć?
Zanim wybierzemy odpowiednie zaprawy posadzkowe, warto zapoznać się z ich najważniejszymi właściwościami. Na ich podstawie można łatwo ocenić, czy dany produkt jest rzeczywiście przydatny w określonych warunkach.
Jakie zatem właściwości powinny posiadać idealne zaprawy posadzkowe?
- Szybki czas wiązania. Z reguły na opakowaniach podaje się dwa czasy wiązania: taki, po którym można chodzić po posadzce i taki, po którym materiał uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną. Im krócej trwa wiązanie, tym szybciej możemy przystąpić do dalszych prac.
- Zastosowanie. Warto się zapoznać z tym, czy dana zaprawa sprawdzi się w miejscach, w których występuje dużo ubytków, czy też jest przeznaczona głównie do zabezpieczania pojedynczych nierówności.
- Właściwości masy. Dobre zaprawy posadzkowe to materiały, które mogą być używane zarówno jako preparaty samopoziomujące, jak i podnoszące wysokość posadzki. Zwykle na opakowaniach podawana jest wartość wysokości, w ramach której wybrana masa może wyrównać podłoże.
- Sposób nakładania. Niektóre zaprawy wymagają specjalnych technik nakładania w momencie, gdy są stosowane w pomieszczeniach o specyficznym mikroklimacie. Tak jest np. w miejscach „mokrych”, czyli narażonych na znaczne oddziaływanie wilgoci, w których trzeba montować dodatkowe warstwy izolujące przed wodą.
Jak widać, zaprawa posadzkowa to materiał o bardzo zróżnicowanych właściwościach.