Zastosowanie zbrojeń kompozytowych – co musisz wiedzieć na ten temat?

Nowoczesne budownictwo potrzebuje wytrzymałego budulca. Do popularnych rozwiązań w tym zakresie należą zbrojenia kompozytowe. Do czego się je wykorzystuje i jakie wiążą się z tym korzyści? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas tekście. Do dzieła!

Zbrojenia kompozytowe – co to takiego? Podstawowe informacje

Zbrojenie kompozytowe to pręty, które zazwyczaj powstają wskutek połączenia włókien szklanych oraz żywicy epoksydowej termoutwardzalnej. Elementy te cechują się między innymi:

  • dobrą odpornością na rozciąganie, wyginanie i pękanie, a jednocześnie łatwością podczas obróbki (cięcia),
  • brakiem reakcji elektrostatycznych czy elektromagnetycznych,

Zbrojenia kompozytowe – jakie jest ich zastosowanie?

Zbrojenia w postaci prętów kompozytowych są chętnie wykorzystywane w branży budowlanej – dzięki nim można sprężać konstrukcje wykonane z betonu. Popularność ta nie bierze się znikąd – zbrojenia charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości np. na czynniki atmosferyczne w postaci wilgoci (opady deszczu, śniegu czy gradu).

Z tego powodu znajdują one swoje zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach wykorzystywanych na cele przemysłowe czy konstrukcjach przeznaczonych do pracy w środowisku wodnym. Last but not leastpręty z kompozytu są odporne na proces korodowania. Ponadto, stosuje się je również podczas konstruowania obiektów rolnych, laboratoryjnych itp.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się wysokiej jakości zbrojenie kompozytowe?

Z uwagi na cenne właściwości fizyczne zbrojenia z kompozytu wykorzystuje się w takich elementach wykorzystywanych na co dzień jak na przykład:

  • nawierzchnie chodnikowe,
  • osłony drogowe,
  • krawężniki,
  • pokrywy do włazów (np. włazów kanalizacyjnych),
  • nawierzchnie wykonywane z żelbetu,
  • pozostałe elementy, wśród których znajdują się na przykład… ekrany akustyczne.

Jak widać, zbrojenia z kompozytu to rozwiązanie, które ma uniwersalny charakter. Właściwie, trudne jest znalezienie branży, w której zbrojenie kompozytowe nie jest wykorzystywane. Hale przemysłowe i wystawowe, konstrukcje nośne, mosty, tunele i obiekty kolejowe, rampy – są to tylko niektóre spośród wszystkich obiektów, w których wykorzystuje się te elementy.

Szczególnie zwraca się uwagę na możliwości wykorzystania zbrojeń w warunkach tzw. agresywnego środowiska. Rozumie się przez to stałe, a przy tym niszczące oddziaływanie wilgoci, substancji chemicznych itp.

Dodaj komentarz

Scroll to top