klamki drzwiowej

Wymiana klamki drzwiowej

Klamki mimo, iż są niezwykle małe to pełnią ogromnie ważną rolę. Dzięki nim bez problemu można sprawnie i komfortowo otwierać i zamykać drzwi. Ich zakup służy na dobrych kilka lat, mimo to bywają sytuacje, w których po długotrwałym użytkowaniu przychodzi czas na ich wymianę. Jak zatem prawidłowo wymienić klamkę w drzwiach?

Klamka drzwiowa

Klamka drzwiowa zaliczana jest do akcesoriów, wyposażonych w prostą konstrukcję, co pozwala na samodzielne jej montowanie i rozmontowywanie. Do wykonania tych czynności każdy potrzebuje trochę czasu oraz standardowych narzędzi, znajdujących się w każdym przydomowym garażu. Warto wiedzieć jak prawidłowo wymienić klamkę w drzwiach, by cieszyć się jej praktycznym użytkowaniem na co dzień.

Przed montażem klamki musimy wybrać się na zakupy do sklepu budowlanego bądź skorzystać z oferty sklepu internetowego takiego jak np. https://www.klamki-drzwiowe.pl, w którym szybko i sprawnie będziemy mogli zakupić interesujący nas model klamki, pasujący do stylu posiadanych drzwi i całego wnętrza.

Wymiana klamki bez szyldu na zamek

Jeśli zakupy zostały zrobione można przystąpić do działania. Na początku należy zacząć od demontażu starej klamki. Trzeba odkręcić klamkę wraz z rozetą czy też szyldem przy użyciu zwykłego śrubokręta zarówno z jednej jak i drugiej strony skrzydła drzwiowego. Po tej czynności nastąpi przełożenie mechanizmu mocującego klamkę. Jeśli nowa klamka nie jest idealnie dopasowana konieczne będzie wywiercenie nowych otworów. Gdy otwór przylega idealnie do klamki umieszczamy trzpień i ustawiamy klamkę w odpowiedniej pozycji. Kolejno dokręcamy śruby mocujące rozety oraz osłonę szyldu, która służy do zakrycia śrub. Działania te wykonujemy z każdej strony drzwi. Ostatni krok to montaż pochwytów, które wymagają przykręcenia. Jeśli kupiliśmy model z zamkiem to wymagane są w przypadku klamki z dwiema rozetami jeszcze inne czynności. Wymaga się przyłożenia rozety do zamaskowania zamka do właściwego otworu i sprawdzenia, czy klucz odpowiednio się zmieści. Dalej przykręcamy szyld na śruby i dokonujemy mocowania osłony, powtarzamy to także z drugiej strony.

Wymiana klamki z długim szyldem

Jeśli zdecydowaliśmy się na klamkę z długim szyldem wówczas musimy tak jak uprzednio rozpocząć od demontażu starej klamki. Kolejno powinno odbyć się przyłożenie nowego długiego szyldu do drzwi w celu sprawdzenia, czy zakryje on otwory na klamkę oraz zamek. Dalej skupiamy się na ustawieniu szyldu w pionie i odrysowaniu miejsca montażu, by móc wywiercić w nich delikatne otwory. Później mocujemy szyld, umieszczając w otworze trzpień klamki, używając śrubokręta. Z drugiej strony konieczne jest przygotowanie takich samych otworów, a następnie przymocowanie klamki i szyldu. Ostatnia prosta polega na przykręceniu śruby łączącej pochwyty z trzpieniem i zweryfikowanie czy klamka sprawnie się porusza, a zamek bez problemów się przekręca.

Jak widać montaż klamki nie jest czynnością skomplikowaną. Wymaga odrobiny sprawności manualnej i rozróżnienia rodzaju klamki i wybrania odpowiedniego sposobu montowania.

Dodaj komentarz

Scroll to top