Plac zabaw dla dzieci

Przydomowy plac zabaw i nie tylko…Jak zapewnić dzieciom rozrywkę i zachęcić je do spędzania czasu na świeżym powietrzu

W dzisiejszych czasach często dzieci trzeba groźbą pozbawienia ich smartfonów czy korzystania z komputera wysyłać na podwórko. Oczywiście nie brakuje takich, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli rodzice też to robią. Wszak dzieci bardzo chętnie naśladują dorosłych, a złe nawyki niestety rozwijają. Dlatego warto zastanowić się, jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na pewno pierwszym krokiem może być stworzenie mini placu zabaw.

Tworzenie własnych placów zabaw, czyli radzenie sobie w dobie epidemii

Wielu rodziców w pierwszych miesiącach trwania epidemii, kiedy zamknięte były place zabaw boleśnie odczuli ich brak. Ci, którzy mieli do dyspozycji działki, właśnie na nich stawiali huśtawki, aby stworzyć dzieciom ich namiastkę. W lepszej sytuacji są oczywiście osoby dysponujące własnym ogródkiem, gdyż mogą wykonać plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, nawet jeśli nie dysponują sporą przestrzenią. Znajdzie się bowiem miejsce na niewielką drabinkę do wspinania, a także zjeżdżalnię. Te elementy można zakupić albo wykonać samodzielnie. Podobnie rzecz ma się z huśtawką. Gotowy stelaż to koszt nawet około tysiąca złotych, a dysponując kilkoma palikami i deskami z powodzeniem można wykonać go samodzielnie i dokupić jedynie elementy takie jak siedzisko i solidne linki. Zresztą dziecko może przy części prac pomagać i to już sprawi, że więcej czasu spędzać będzie na podwórku.

Wstaw do ogrodu trampolinę

Niezależnie od tego jaką masz trawę ogrodową, jeśli chcesz zapewnić dzieciom więcej rozrywki, musisz odrobinę ją poświęcić, choć niekoniecznie, gdyż trawa sportowa bardzo dobrze znosi deptanie. Na takiej murawie możesz postawić trampolinę. To bardzo popularna zabawka do ogrodu, z której wiele dzieci chętnie korzysta. Na trampolinie można skakać, a nawet wykorzystać ją do gry w koszykówkę i efektownych wsadów. Możliwości jest naprawdę sporo, a zabawa zawsze świetna.

Stwórz niewielkie boisko do gry w piłkę

Kolejnym sposobem, by zachęcić dzieci do spędzania czasu na podwórku jest stworzenie niewielkiego piłkarskiego boiska za domem. Oczywiście w tym przypadku mimo wszystko potrzeba większego skrawka zieleni, zatem ten pomysł niestety nie sprawdzi się dla każdego. Jeśli jednak dysponujesz prostokątną przestrzenią za domem, najpierw powinieneś pozbyć się wszystkich chwastów, zadbać o odpowiedni drenaż, być może nawet położyć siatkę na krety, a następnie zająć się sianiem trawy sportowej i obfitym podlewaniem do momentu aż wzejdzie i się rozkrzewi. Oczywiście później potrzebne jest cykliczne koszenie, aeracja, nawożenie, a także częste podlewanie wtedy kiedy na deszcz nie ma co liczyć. Bramki można wykonać samodzielnie z drzewa, albo po prostu zaznaczyć przy pomocy palików.

Zbuduj domek na drzewie lub gruncie – to zabawa dla całej rodziny

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o domku na drzewie? Teraz to marzenie możesz przenieść na swoje dzieci i zbudować go dla nich w swoim ogrodzie. Potrzebne Ci będą deski, piła, szlifierka, poziomica, wkrętarka i oczywiście gwoździe, a także kilka innych akcesoriów, jak np. drabina, którą zresztą możesz na stałe przymocować do całej konstrukcji. Domek możesz również wykonać na gruncie, bo taki również powinien być atrakcyjny dla dzieci, nawet tych które siedzą z nosem w smartfonach. Dzieci mogą pomagać nie tyle przy tworzeniu samej konstrukcji, gdyż jest to jednak praca wymagająca odpowiednich zabezpieczeń, a także mimo wszystko niebezpieczna dla młodocianych, ale przy malowaniu owszem. Zatem mogą samodzielnie zaplanować, jak wykończyć domek i co znajdzie się na jego elewacji. Taka twórcza praca na świeżym powietrzu będzie świetną zabawą dla całej rodziny. Oczywiście musisz pamiętać o tym, żeby zakupić farbę nietoksyczną, a także lakiery zabezpieczające drewno, nie zawierające szkodliwych formaldehydów.

Czasem strasznie trudno zmotywować dzieci do jakiejkolwiek aktywności, zwłaszcza że wirtualna rozrywka opanowała ich umysły. Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować, zwłaszcza gdy posiada się przydomowy ogródek. Jeśli dziecko ma odrobinę smykałki do prac ogrodowych to może w nich pomagać, np. podlewając rośliny, wszak korzystanie z ogrodu to nie tylko rozrywka, ale również obowiązki.

Dodaj komentarz

Scroll to top