projektant wnetrz

Projektowanie wnętrz – na czym polega praca w tym zawodzie?

Oglądając piękne aranżacje domów i innych przestrzeni bardzo często chcielibyśmy móc stworzyć podobny efekt w naszym domu. Jednak zazwyczaj nie wiemy, od czego zacząć i jak połączyć ze sobą poszczególne elementy wyposażenia, aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Na czym polega praca w tym zawodzie? Podpowiadamy. 

Projektant wnętrz — kim jest?

Projektant wnętrz jest to osoba, której zadaniem jest opracowanie projektów wnętrz w rozmaitych miejscach i budynkach użyteczności publicznej. Może projektować pomieszczenia zarówno w mieszkaniach, domach prywatnych jak i w hotelach, firmach, kinach, restauracjach itp. Osoba taka może również projektować przestrzenie wystawowe, galerii handlowych, targów, konferencji i innych imprez. Jej zadaniem jest uczynienie wnętrza pięknym, wyrażającym pewien styl, ale jednocześnie komfortowym i funkcjonalnym. Ustala ona charakterystykę danego obiektu, jego kolorystykę, oświetlenie, wzornictwo, użyte meble, dodatki i dekoracje. Zadaniem takiej osoby jest również opracowanie kosztorysu wykonania zmian zgodnie z projektem. Kiedy klient zaakceptuje projekt przez nią zaproponowany, wówczas jej zadaniem jest nadzorowanie przebiegu i sposobu wykonywania poszczególnych etapów prac.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować na stanowisku projektanta wnętrz?

Praca na stanowisku projektanta wnętrz może być wykonywana przez każdą osobę, nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów a jedynie mieć ponadprzeciętne poczucie estetyki. Jednak w rzeczywistości osoby, które pragną zostać projektantem wnętrz, najczęściej decydują się na ukończenie studiów na kierunku architektura wnętrz. Można je odbyć zarówno na uczelniach technicznych takich jak politechniki jak i prywatnych oraz na Akademii Sztuk Pięknych. Możemy zdecydować się zarówno na ukończenie takich studiów na poziomie pierwszego stopnia, czyli licencjackich lub inżynierskich jak i kontynuację nauki na studiach magisterskich, a także jeżeli mamy już wyższe wykształcenie w pokrewnej dziedzinie  na ukończenie studiów podyplomowych na kierunku architektura wnętrz. Studia takie z pewnością oferują nam warsztat i narzędzia pracy oraz umiejętności, dzięki którym z pewnością łatwiej nam będzie konkurować z innymi kandydatami na rynku pracy. Zwłaszcza z osobami, które są samoukami lub skończyły jedynie kursy projektowania wnętrz. Osoby, które nie chcą uczęszczać na studia, mają możliwość uczestniczenia w kursach dla projektantów wnętrz. W takiej sytuacji najlepiej wybrać te, które oferują nam na zakończenie zaświadczenie MEN.

Jakie cechy powinien mieć dobry projektant wnętrz?

Dobry projektant wnętrz powinien myśleć w sposób nieszablonowy, aby jego projekty były oryginalne i estetyczne. Powinien również umieć słuchać swoich klientów i być otwarty na ich propozycje, aby jak najlepiej przygotować projekt na podstawie ich oczekiwań. Bardzo pożądaną cechą jest również jego terminowość. Punktualny i skrupulatny projektant wnętrz z pewnością będzie doceniony przez swoich klientów. Powinien również cechować się wyobraźnią przestrzenną i znajomością materiałów oraz poczuciem estetyki, aby projekty wnętrz, które stworzy, były spójne i jednocześnie funkcjonalne. Znajomość zasad ergonomii, precyzja i dokładność to również bardzo przydatne w tym zawodzie cechy. O tym gdzie znaleźć dobrze płatną pracę przeczytamy w artykule: https://portfelpolaka.pl/praca-szuka-chetnych-gdzie-znalezc-dobrze-platna-prace/.

Dodaj komentarz

Scroll to top