Kluczowym elementem udanej inwestycji budowlanej jest dobre zarządzanie dostępnymi środkami, a także znajomość stosunku jakości do ceny. Fachowcy doskonale wiedzą co jest dobre, a co nie i na czym można zaoszczędzić. Tę wiedzę nie zawsze ma indywidualny inwestor czy osoba budująca w systemie gospodarczym. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak kupować materiały i narzędzia budowlane, by nie przepłacać i nie żałować.
Nie daj się oszukać wykonawcy, sprawdzaj i porównuj ceny
Czasami inwestor sam kupuje materiały budowlane, ale bywa i tak, że tę pracę również przerzuca na wykonawcę. I tu pojawia się problem, jeśli trafi na nierzetelną firmę, bo tak naprawdę laikowi trudno jest oszacować ile betonu czy piasku potrzebnego jest na budowę. Jeśli zatem nie ma się pomocy osoby, która na tym się zna można zostać oszukanym i kupić nadmiar materiału, który przez wykonawcę zostanie wykorzystany na innej budowie, co pozwoli mu zaoszczędzić i tym samym więcej zarobić. Oczywiście takie praktyki nie są nagminne, a to jedynie przykład. Często firmy budowlane mają zniżki na zakup materiałów budowlanych w danych hurtowniach i składach budowlanych. Może się jednak okazać, że nie są to najkorzystniejsze ceny na rynku. Nie zawsze jednak należy upierać się przy swoim, gdyż wykonawca może podać nam sensowną argumentację i powody, dlaczego tańszy materiał niekoniecznie będzie tej samej jakości. Inna sprawa jeśli znajdzie się dokładnie ten sam produkt, tego samego producenta, w niższej cenie. Wtedy nie ma się co zastanawiać. Warto zatem przed przekazaniem wszystkich formalności w ręce wykonawcy, samemu zrobić dobre rozeznanie w temacie.
Materiał materiałowi nierówny
Jak już powiedzieliśmy nie zawsze materiał tańszy jest tak samo dobry jak ten droższy, a często bywa że jednak równi się jakością. Tak jest zarówno w przypadku materiałów budowlanych takich jak gips, beton czy tynk. Często również inne rodzaje materiałów mają inne właściwości i niekoniecznie ten tańszy będzie najlepszym wyborem w naszym przypadku. Tak jest chociażby z tynkiem mineralnym, silikonowym, silikatowym, czy akrylowym. Każdy z nich w pewnych warunkach może być dobrym wyborem, jednak w innych okaże się chybionym. Przy dociepleniu budynku styropianem trzeba oczywiście zdecydować się na akrylowy. Z kolei w przypadku wełny mineralnej można wybrać te charakteryzujące się wysoką paroprzepuszczalnością, czyli silikatowe, silikonowe bądź mineralne. Również wybór pokrycia dachowego nie jest jednoznaczny. Oczywiście dachówka ceramiczna jest zawsze najtrwalszym rozwiązaniem, jednak tutaj również można wyszczególnić kilka rodzajów. W przypadku ocieplenia droższy od białego styropian szary nie będzie zawsze dobrym wyborem w naszych warunkach klimatycznych, gdyż stworzy w czasie ciepłego lata swoistą saunę wewnątrz domu. Tak można by wymieniać bardzo długo, zarówno w przypadku materiałów budowlanych, jak i wykończeniowych. Zatem zawsze należy brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Panele drewniane z drewna egzotycznego rzeczywiście są bardzo drogie, dlatego można zdecydować się na tańsze rozwiązanie do domu płytki drewnopodobne, choć wykonane są z ceramiki mogą świetnie imitować powierzchnie drewniane, a w przypadku porównania tych najwyższej jakości z najwyższej jakości drewnem, cena rzeczywiście może wypaść na korzyść płytek dekoracyjnych, zwłaszcza w porównaniu z drewnem merbau.
Nie oszczędzaj za wszelką cenę
Należy również podkreślić, że nie można sugerować się jedynie ceną, już wiemy, że zarówno jakość, jak i przeznaczenie danego materiału ma znaczenie. Nawet jeżeli zdecydujesz się na tanie płytki do łazienki, a nie będą miały odpowiedniego stopnia ścieralności czy odporności na wilgoć, szybko okaże się, że będzie trzeba robić ponowny remont. Czasem za ten sam materiał w innym kolorze lub o innej strukturze można zapłacić taniej. Jednak jak wiadomo do łazienki czy miejsc uczęszczanych nie można wybierać płytek bez antypoślizgowej powierzchni, dlatego nawet jeśli bardzo podoba Ci się ta nabłyszczana, to po prostu będzie niepraktyczna i niebezpieczna i będzie trzeba przesłonić ją wykładziną dywanową lub dywanem. Zatem oszczędzając, tak naprawdę w rezultacie wydasz więcej. Jak to mówią, chytry dwa razy traci.
Zamiast kupować niektóre narzędzia można zdecydować się na ich wynajem, jeśli budujesz w systemie gospodarczym
Warto poruszyć jeszcze kwestię narzędzi budowlanych. Nie trzeba ich kupować. Jeśli buduje się w systemie gospodarczym i zarówno materiały, jak i narzędzia organizuje się samodzielnie, to znacznie lepszym wyborem będzie wynajem. Jest on wszak oferowany nie tylko inwestorom biznesowym, ale również prywatnym. Można zdecydować się na wynajem pił, młotowiertarek, agregatów tynkarskich, szlifierek czy betoniarek. Ponadto trzeba wynająć również maszyny budowlane, takie jak koparki czy podnośniki. To ostatnie jest akurat oczywiste, jednak zakup specjalistycznych narzędzi budowlanych, które raczej nam się już nie przydadzą także nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli odpowiednio zaplanujesz budżet, a także przyłożysz się do poszukiwania materiału oraz poradzisz fachowców, co do jego rodzaju, to zdecydowanie możesz zaoszczędzić. Taki wysiłek się opłaci, gdyż szacuje się, że w ten sposób można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.