Odpowiednie oświetlenie w domu jest bardzo ważne. To właśnie ono wpływa w znacznym stopniu na nasz nastrój i komfort mieszkania. Dodatkowo, właściwie dobrane światło potrafi optycznie powiększyć małe pomieszczenie lub podzielić je na „strefy”. Jak zatem rozplanować oświetlenie w domu, aby było praktyczne i pozytywnie wpływało na nasze samopoczucie?
Oświetlenie salonu
Salon to miejsce, w którym cała rodzina spędza najwięcej czasu. Dodatkowo, właśnie tam zapraszani są goście. Warto więc zadbać o to, aby w tym pomieszczeniu panowała przyjemna atmosfera. Jak to zrobić? Oto kilka prostych rad:
• Zaplanuj, ile będzie lamp. Warto dopasować liczbę źródeł światła do wielkości pomieszczenia. W tym celu można skorzystać z wzorów, informujących, ile lumenów powinno przypadać na jeden metr kwadratowy. Jeśli salon jest duży, konieczna okaże się większa liczba lamp, umiejscowionych w różnych jego obszarach, aby we wnętrzu nie było zbyt ciemno.
• Dobierz kolor światła. Odpowiednia „barwa” żarówek to konieczność w przypadku salonu. Ciepłe światło sprawi, że pomieszczenie to stanie się optycznie mniejsze, a zimne doda zbędnego chłodu. Najlepiej więc postawić na naturalną jasność. Więcej o tym znajdziesz w serwisie internetowym interaktywna.pl.
• Podziel salon na strefy. Warto w takim pomieszczeniu wyodrębnić różne jego obszary. Często bowiem zawiera się w nim część wypoczynkowa i jadalniana. Każda z tych stref powinna mieć własne, niezależne oświetlenie.
• Zadbaj o zróżnicowanie źródeł światła. Dobrze jest też pomyśleć o większej ich liczbie. Kinkiety, żyrandole i lampy stojące będą stanowić idealne, wzajemnie uzupełniające się rozwiązania. W ten sposób zyskasz możliwość dopasowania oświetlenia do nastroju panującego w salonie oraz aktualnych zadań i potrzeb.
Oświetlenie łazienki
Oświetlenie łazienki dla wielu z nas bywa problematyczne. Czasami nie wiemy, gdzie najlepiej zawiesić lampy, aby jak najlepiej podkreśliły charakter pomieszczenia. Z łazienkami sprawa bywa trudna, ponieważ zazwyczaj pomieszczenia te są niewielkie. Warto przy pomocy światła optycznie powiększyć łazienkę. Wybierzmy więc lampę (lub kilka), która będzie dawała intensywne światło.
Nie można zapomnieć o oświetleniu okolic lustra. Jest ono bardzo praktyczne, ponieważ ułatwia codzienne czynności kosmetyczne i związane z higieną. Standardowym rozwiązaniem jest kinkiet powieszony nad lustrem.
Oświetlenie sypialni
Oświetlenie sypialni z pozoru wydawałoby się nieistotne – w końcu to pomieszczenie służące do spania. Nic bardziej mylnego! Koniecznie powinniśmy zadbać o właściwe światło w naszej sypialni, ponieważ, co dobrze opisuje artykuł na Arte24.pl, to właśnie ono wycisza nas przed snem i wprowadza w stan relaksu.
Najlepszym wyborem jest światło w ciepłym odcieniu, gdyż sprawia, że w sypialni robi się przytulnie. Warto zamontować główną lampę w centralnej części pokoju, jednak nie można zapomnieć o lampkach przy łóżku. To one posłużą nam do wieczornej lektury. Dodatkowo, będą mniej intensywne, więc świetnie sprawdzą się podczas wieczornego odpoczynku.
Oświetlenie kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym musimy zadbać o praktyczne światło. Lampa usytuowana w centralnej części powinna intensywnie oświetlać całe pomieszczenie. Naturalne światło będzie idealne podczas gotowania, ponieważ nie będzie nadmiernie rozpraszać.
Bardzo praktyczne i coraz częściej stosowane w kuchni jest oświetlenie blatu. Najczęściej wykorzystywana jest do niego ledowa listwa. To rozwiązanie idealnie sprawdza się podczas gotowania i wszystkich czynności wymagających precyzji.
Odpowiednie oświetlenie domu to konieczność. W każdym pomieszczeniu praktyczna będzie inna barwa światła oraz inny rozstaw lamp. Ważne, aby zrobić to z głową, a jednocześnie według własnego gustu. Przy dobrze rozplanowanym oświetleniu szybko przekonamy się, jak wiele mu zawdzięczamy.
Planujesz aranżację wnętrz, które staną się również domem dla Twojego pupila? Poznaj Zabezpieczenia okienne dla domowych zwierzaków – dlaczego warto w nie zainwestować?