Końcówka września – okres, w którym lato zmierza ku końcowi, a noce stają się coraz chłodniejsze. W kalendarzu ogrodniczym to idealny moment, by zacząć przygotowywać ogród na zimę, jednocześnie nie zapominając o standardowych zabiegach pielęgnacyjnych. O czym zatem należy pamiętać? Przedstawiamy 4 czynności, które warto wykonać w ogrodzie jesienią. Sprawdź, czy już je zrobiłeś.
Cięcie formowanych żywopłotów
Końcówka lata to pora, w której ostatni raz przed okresem zimowym należy przyciąć żywopłot formowany (zarówno liściasty, jak i iglasty) Dlaczego? Wykonanie tego zabiegu pobudzi rośliny, więc jeśli zrobimy to późną jesienią, trudniej będzie im przejść w stan spoczynku, a co za tym idzie, istnieje ryzyko, że przemarzną. Rekomendowana długość żywopłotu wynosi ok. 10cm. Zachowując te wymiary wzmocnimy gałęzie rośliny, jednocześnie nie narażając jej na utratę energii poświęconej na zbędny wzrost.
Uporządkowanie gałęzi – obowiązkowe do wykonania na jesień
Kolejnym zadaniem na liście solidnego ogrodnika powinno być uporządkowanie gałęzi, które zostają po cięciu drzew. W jaki sposób można wykorzystać zebrany materiał? Przygotowując z niego wkład do kompostownika, czy podsypkę pod krzewy. Narzędziem, które znacznie ułatwi nam pracę, będzie rozdrabniacz elektryczny. W sklepach możemy znaleźć dwa modele – rozdrabniacz nożowy oraz frezowy (np. rozdrabniacz elektryczny frezowy Faworyt GTR 2800). Pierwszy z nich pracuje głośniej i nie wciąga gałęzi. Z kolei rozdrabniacz elektryczny frezowy jest wygodniejszy w użytkowaniu ponieważ sam wciąga materiał. Dodatkowo system frezowy jest mniej hałaśliwy, co może mieć duże znaczenie dla osób, które nie chcą przeszkadzać domownikom lub sąsiadom, przebywającym w pobliżu.
Odkurzacz do liści: sprytny pomocnik w porządkowaniu ogrodu
Sprzątnięcie liści to kluczowy obowiązek właściciela każdego ogrodu. Ręczne grabienie może jednak zająć sporo czasu, a co za tym idzie skutecznie zniechęcić do wykonywania tej, jakże koniecznej czynności. Odkurzacz do liści jest wygodniejszą alternatywą dla osób, które lubią praktyczne i nowoczesne rozwiązania.
Na rynku mamy dostępne odkurzacze spalinowe (np. odkurzacz spalinowy Lider YLD 30D), elektryczne oraz akumulatorowe. Odkurzacze spalinowe charakteryzują się największą mobilnością i mocą – nie krępuje ich kabel – pozwolą zatem szybko i sprawnie wyprzątnąć duże powierzchnie. Odkurzacz elektryczny jest cichy, lekki i sprawdzi się w przypadku mniejszych ogrodów. Ostatni – akumulatorowy to rozwiązanie alternatywne. Nie posiada jednak dużej mocy, a wydajność akumulatora zazwyczaj umożliwia na nieprzerwaną pracę przez ok. 45 minut.
Urządzenie zasysa odpady – liście do specjalnego worka. Pojemność worków wynosi między 35-45 litrów. Dzięki temu uprzątnięcie dużej powierzchni ogrodu jest możliwe bez robienia dodatkowych przerw – dodaje ekspert z firmy KRYSIAK.
Odpowiednia pielęgnacja trawnika
Ostatnie koszenie trawnika najlepiej wykonać w połowie października. Najlepiej przyciąć go na wysokość ok. 4-5 cm, gdyż zbyt niskie przycięcie może powodować przemarzanie korzeni, a zbyt wysokie spowoduje, że po pierwszych opadach śniegu trawa może zacząć gnić. Nie zostawiamy także skoszonej trawy na zimę na powierzchni trawnika – uprzątnijmy wszystko zawczasu.
Przełom lata i jesieni to czas, w którym oprócz standardowego koszenia trawnika, warto wykonać również kilka innych czynności pielęgnacyjnych. Na liście naszych prac powinno znaleźć się również: przycinanie i naprawianie jego krawędzi – w szczególności na styku murków, płotów (idealnie sprawdzi się tutaj podkaszarka), oprysk (najlepiej zrobić kilka dni po koszeniu i nigdy na trawniku zakładanym w tym sezonie!) i nawadnianie. Nie zapomnijmy także o nawożeniu – warto wykorzystać do tego nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz.
Na koniec – pamiętajmy, by nie odkładać pracy na później i wszystkie zabiegi wykonać jeszcze przez pierwszymi przymrozkami. Pogoda we wrześniu zdecydowanie sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, dlatego warto spędzić ten czas przyjemnie, a zarazem pożytecznie.