oswietlenie w sypialni

Jakie oprawy i źródła światła wybrać, by stworzyć nastrojowe oświetlenie w sypialni?

Odpowiednio dobrane światło może kreować aranżację wnętrza. Bowiem jest ona zupełnie inaczej postrzegana, gdy zastosuje się oprawy punktowe i dekoracyjne, eksponujące piękno dodatków czy eleganckich elementów wyposażenia. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, w jaki sposób dobrać oprawy i źródła światła, by stworzyć nastrojowe oświetlenie sypialni.

Po pierwsze: oświetlenie główne, czyli piękny żyrandol w stylu nowoczesnym lub glamour albo dekoracyjny plafon bądź sufit podwieszany

Na pewno bardzo istotne znaczenie ma główne oświetlenie. W przypadku sypialni światło nie musi być intensywne, powinno być ciepłe i rozproszone. Do aranżacji w stylu industrialnym dobrze sprawdzi się nowoczesny żyrandol aluminiowy, gdzie do każdego gwintu pasować będzie żarówka G9 LED. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na oznaczenie na oprawach, aby odpowiednio dobrać źródła światła do określonego rodzaju gwintu. Jeśli tworzy się wytworną aranżację z tapicerowanym łóżkiem kontynentalnym lub klasycznym i pikowaniami, a także dekoracyjną tapetą z ornamentem na ścianach, to wystrój warto podkreślić wybierając żyrandol z kryształkami. Może być to model na jedną dużą żarówkę LED. W futurystycznych i minimalistycznych aranżacjach salonu pięknie prezentować się będzie dekoracyjny plafon, który może mieć nietuzinkowy kształt albo sufit podwieszany z klasycznymi oczkami LED. W tym przypadku warto wybrać takie, których położeniem można sterować, a także współpracujące ze ściemniaczem. Mogą być także wyposażone w kolorowe nasadki, które dodatkowo dodają walorów dekoracyjnych. Niewątpliwie dzięki ściemniaczom można stworzyć bardziej nastrojową atmosferę.

Po drugie: eksponujące kącik piękności kinkiety

Pięknym elementem sypialni, który warto wyeksponować jest także toaletka z lustrem bądź też samo lustro. W tym przypadku oprawy świetlne powinny być tak dobrane, aby nie tworzyły się oślepiające refleksy, a jednocześnie dekoracyjny charakter przestrzeni został podkreślony. Światło będzie otaczało mieniącą się na meblu biżuterię, a także aromatyczne perfumy w szklanych flakonach. Kinkiety tworzą tajemniczą aurę i warto dopasować je do charakteru głównej oprawy. Zamknięty kinkiet będzie lepiej rozpraszał światło, z kolei otwarty skieruje je ku górze lub na przeciwległą ścianę. Ilość diod, kąt padania światła ale również temperatura barwowa mają wpływ na uzyskany efekt. Doskonale sprawdzić się może żarówka G9, która pasuje do większości kinkietów.

Po trzecie: lampki nablatowe dopasowane do stolików nocnych czy też biurka

Stylistyka wyposażenia determinuje wybór rodzaju opraw świetlnych. Dlatego do tapicerowanych stolików nocnych, warto wybrać lampki nablatowe z abażurem. Ciepłe światło stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi i wprowadzi więcej spokoju i wyciszenia. Oczywiście odpowiednią lampkę warto dopasować również do biurka, wszak bywa, że w sypialni znajduje się także kącik pracy. Tutaj istotne znaczenie ma jednak nie stworzenie efektów światła i cienia, a dobre doświetlenie całego blatu, tak by praca nie wymagała wytężania wzroku.

Po czwarte: duża lampa stojąca w rogu pokoju, podkreślająca kącik relaksu z fotelem bujanym

Sypialnia młodych rodziców musi być zaaranżowana w taki sposób, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo także dziecku. Proces usypiania, karmienia i ponownego usypiania musi odbywać się w spokojnych warunkach. Dlatego wybierając fotel bujany do sypialni, warto obok niego postawić dużą lampę z oświetleniem nie skierowanym wprost na fotel, a raczej obejmującym cały kąt pokoju. Ważne by światło nie świeciło dziecku w twarz, gdyż wtedy próby jego uśpienia mogą zakończyć się fiaskiem.

Po piąte: taśmy led do podkreślenia wezgłowia łóżka, czyli romantycznie i praktycznie

Są takie elementy, które mogą stworzyć nie tylko nastrojową, ale i romantyczną aurę w sypialni. Należą do nich taśmy LED, które mogą podkreślić wezgłowie łóżka albo całą jego bryłę. Takie oświetlenie bardzo często dostępne jest w opcji dodatkowej i oferuje je wielu producentów mebli do sypialni. Warto podkreślić, że najczęściej jest to oświetlenie o barwie białej, choć można pokusić się również o to kolorowe. Zapewnia nie tylko nowoczesny, a zarazem romantyczny efekt, ale również jest niezwykle praktyczne, bowiem wstając w nocy nie trzeba włączać głównego źródła światła.

Nastrojowe oświetlenie sypialni można stworzyć w kilku krokach i na wiele sposobów. Najważniejsze koniec końców jest to by w tym pomieszczeniu dobrze się czuć i jeszcze lepiej wypoczywać.

Dodaj komentarz

Scroll to top