Jakie korzyści płyną z posiadania kotłów gazowych?

Kotły gazowe to funkcjonalne, wydajne, a co ważniejsze bezpieczne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dopasujesz do konkretnych potrzeb i warunków budowlanych. We wspomnianej kategorii na rynku znajdziemy szereg urządzeń, różniących się od siebie przede wszystkim parametrami technicznymi, zasadą działania i oczywiście ceną. Nie zmienia to jednak faktu, że kocioł gazowy stanowi obecnie bardzo uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi, które dzięki efektywnej pracy wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji.

Korzyści płynące z użytkowania ogrzewania gazowego

Nowoczesne kotły gazowe to urządzenia, spalające paliwo w bardzo wydajny sposób, dzięki czemu można powiedzieć, że stanowią niezwykle efektywne rozwiązanie na tle innych dostępnych na rynku technologii. W większości modeli mamy do czynienia z konstrukcją niewymagającą dużego udziału ze strony człowieka w przypadku obsługi urządzenia. Nic więc dziwnego, że od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących bezpiecznych i niedrogich w eksploatacji systemów grzewczych, które pozwolą także na uzyskanie ciepłej wody użytkowej, co jak wiadomo, zależne jest od wybranego rodzaju kotła gazowego.

Wśród największych zalet prezentowanych urządzeń z pewnością należy wymienić następujące kwestie:

 • jakość pracy,
 • wydajność,
 • minimalna ilość niezbędnego miejsca do montażu,
 • brak konieczności składowania opału np. w postaci węgla, drewna lub ekogroszku,
 • kultura pracy urządzenia tj. podczas spalania gazu w kotle nie powstanie pył ani popiół,
 • bezobsługowość – wystarczy, abyśmy ustawili odpowiednie parametry, określające sposób, w jaki będzie pracował piec gazowy, co pozwoli na wygodne korzystanie z ogrzewania oraz gorącej wody,
 • brak konieczności wygospodarowania/przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na kotłownię,
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

Poznaj szeroki wybór urządzeń grzewczych gazowych

Obecnie na rynku niezależnie od producenta każdy kocioł gazowy dostępny jest w szerokiej gamie modeli, które jak wspomniano wyżej, różnią się od siebie parametrami technicznymi, funkcjonalnością, pojemnością i zasadą działania. Wśród najczęściej występujących na rynku należy wymienić takie urządzenia grzewcze gazowe jak:

 1. Kotły jednofunkcyjne – jego jedynym zadaniem jest podnoszenie temperatury w instalacji grzewczej, w momencie wyposażenia urządzenia w specjalny zasobnik kocioł dodatkowo dostarcza podgrzewaną wodę do kranu lub prysznica.
 2. Kotły dwufunkcyjne – w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem spełniającym dwa zadania, tj. podgrzewanie wody użytkowej oraz wody, która służy do ogrzewania domu, dzięki czemu stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie, niezajmujące wiele miejsca, ponieważ zasobnik stanowi element kotła.
 3. Kotły kondensacyjne – w tym przypadku mamy do czynienia z nowoczesnymi urządzeniami, które odzyskują dodatkowe ciepło z pary wodnej, powstającej w wyniku spalania gazu ziemnego. Wspomniana kwestia przyczynia się do tego, że mamy do czynienia z urządzeniami jeszcze bardziej oszczędnymi i wydajnymi.

Dodaj komentarz

Scroll to top