Jak wybrać najlepszy obrus na stół na święta i nie tylko?

Obrus na stole to elegancka dekoracja, która powinna być stosowana w każdym domu. Podkreśla wystrój wnętrza bez względu na wybrany styl aranżacji. Obrus powinien być dopasowany do rozmiaru stołu oraz sposobu jego wykorzystania przez domowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na obrus używany w okresie świątecznym. Jaka dekoracja blatu będzie najbardziej efektowna i funkcjonalna?

Rozmiar dostosowany do stołu

Podstawową kwestią podczas dobierania obrusu jest jego rozmiar. Powinien być dostosowany do wielkości stołu lub fragmentu powierzchni, która jest przeznaczona do nakrycia. Jeżeli obrus ma pokrywać cały blat, podczas sprawdzania wymiarów należy uwzględnić kilka dodatkowych centymetrów na zwis materiału. W przypadku stołu w kształcie owalnym uwzględnić trzeba najdalej wysuniętą część blatu. Zwis powinien mieć długość około 20-25 centymetrów, dzięki czemu materiał będzie mógł układać się swobodnie i estetycznie.

Różne rodzaje materiałów

W sklepach są dostępne obrusy wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Warto zwrócić uwagę na obrusy bawełniane, które są wytrzymałe i nie powstają na nich zagniecenia. Tak udekorowany stół wygląda niezwykle stylowo i elegancko.

Tkaniny syntetyczne to głównie poliester i poliamid. Są trwałe i w wielu przypadkach nie chłoną zabrudzeń. Dzięki temu mają właściwości plamoodporne i można je bardzo łatwo utrzymać w czystości. Na rynku można znaleźć także obrusy produkowane z materiałów naturalnych z dodatkiem włókien syntetycznych. Łączą one elegancki wygląd z dużą wytrzymałością, ponadto zwykle mają atrakcyjną cenę.

Wzory przyciągające uwagę

Obrusy występują w różnych kolorach i wzorach. Odmiany gładkie pasują do każdego wystroju wnętrza i używanych naczyń. Może być to doskonała dekoracja w kuchni lub jadalni. Warto zwrócić uwagę także na obrusy szydełkowe i obrusy koronkowe. Wyglądają bardziej delikatnie, a ozdobne obramowanie może znakomicie uzupełnić wybraną aranżację pomieszczenia. Kolorystyka obrusu powinna być dostosowana do innych elementów wyposażenia, w tym stylu ścian, dywanu i dekoracji.

Wyjątkowy obrus świąteczny

W przypadku obrusu wybieranego na okres świąteczny, wiele osób poleca kolor biały, który jednoznacznie kojarzy się z zimą i dobrymi intencjami osób zasiadających do Wigilii. Należy podkreślić, że biel pasuje do różnego typu naczyń i można ją wykorzystać zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i urządzonych w popularnym stylu minimalistycznym. Nie jest to jednak jedyna możliwość podczas planowania wyglądu świątecznego stołu.

Szeroka oferta w sklepie Indelo

Wiele ciekawych odmian obrusów można znaleźć w sklepie Indelo. Oferowane obrusy mogą być używane w całym roku, niezależnie od rozmiaru blatu i stylu aranżacji wnętrza. Warto zwrócić uwagę na obrusy czerwone, zielone, złote lub zawierające różnokolorowy nadruk z motywami roślinnymi. Barwy te łatwo łączą się z różnego typu dodatkami i można je łatwo wykorzystać w okresie świątecznym.

W takiej sytuacji warto jednak zrezygnować z innych ozdób na wigilijnym stole i postawić na klasyczną zastawę stołową. W ten sposób obrus będzie głównym akcentem dekoracyjnym przyciągającym uwagę domowników i gości w całym okresie Świąt. Kolorowy obrus może być też prawdziwą atrakcją dla dzieci, które chętnie spędzą wolny czas w towarzystwie najbliższych.

Dodaj komentarz

Scroll to top