meble diy

Jak tchnąć nowe życie w stare meble, czyli o renowacji w wersji DIY

Stare nie znaczy złe, zatem jeżeli Wasze meble mają już swoje lata nie musicie wcale ich wyrzucać. W końcu retro jest modne. Dzięki DIY możecie je odnowić i nadać im wyjątkowy charakter, zaś sama praca wcale nie jest trudna, ani też czasochłonna.

Drobne zmiany mają duże znaczenie

Czasami małe modyfikacje sprawiają, że efekt widoczny jest natychmiast. Nie inaczej jest w przypadku mebli. Czasami małe zmiany mogą dać duży efekt. Na samym początku warto sprawdzić ich stan techniczny i jeżeli występują gdzieś usterki, to należy je szybko naprawić. Nawet ułamane elementy można szybko naprawić. Wystarczy tylko kawałek płyty drewnianej bądź z drewna klejonego i już można je naprawić. Do tego jeszcze klej do drewna i efekt będzie trwały. Pozostaje już tylko wyszlifowanie całości, dzięki temu pozbędziecie się też drobnych rys i nierówności. Następnie wybierzcie dedykowaną farbę do drewna i pomalujcie całość. W ten sposób meble nadal będą miały swój charakter, ale też będą maksymalnie odnowione. Oczywiście najlepiej prace wykonywać etapami, dzięki temu wszelkie niedoróbki możecie na bieżąco usuwać.

A może okleina meblowa?

Tak naprawdę pomysłów na odnowienie mebli jest sporo i każdy jest dobry, ale i koszt odnowy czy renowacji nie jest wysoki, co stanowi kolejną zaletę. Ciekawym wyborem jest nadanie meblom zupełnie innej stylistyki. A można to uczynić naprawdę szybko i jeszcze łatwo. Wystarczą chęci, nieco precyzji oraz odpowiednia okleina meblowa. Właśnie dzięki okleinie możecie naprawić nawet zbutwienia. Wystarczy zeszlifować ten element przy użyciu papieru ściernego gruboziarnistego, ale trzeba robić to powoli. Musicie też pamiętać, że łączenie klejem do drewna wymaga dokładności, zatem na spiłowany element przyklejacie listwę drewnianą. Czekacie aż klej do drewna się zwiąże i gdy tak się stanie oklejacie całe meble wybraną okleiną. Możecie wybrać retro, ale też postawić na nowoczesną, która wpisuje się czy to w glamour, czy też w high-tech. Świetnie prezentuje się też okleina w industrialnym wydaniu, która sprawi, że Wasze meble będą pasować nawet do stylowego loftu.

Zachowaj charakter, ale dokonaj zmian

Oczywiście jeżeli macie naprawdę stare meble i to jeszcze z drewna, to nie warto zmieniać ich całkowicie. Wręcz przeciwnie, trzeba dokonać tylko takich zmian, które nie zniszczą ich charakteru, ale poprawią estetyką. Na pewno powierzchnie warto wyrównać papierem ściernym, dzięki temu jeszcze lepiej uwydatni się słoje oraz sęki i podkreśli unikalny styl. Następnie na miejsca najbardziej zniszczone może nanieść rysunki, czyli wystarczy tylko szablon przestawiający słoje oraz sęki i spray. Dzięki temu część wad nie będzie tak widoczna. Jeżeli meble straciły też kolor, to polecamy Wam pomalowanie ich farbą, jednak pamiętajcie, aby dobierać jej kolor do naturalnego, w ten sposób uzyskacie najlepszy efekt.

A może zmiana klamek czy inne drobnostki?

Czas na renowację, ale od innej strony. W tym przypadku poprzez małe modyfikacje podkreślimy charakter mebli i ich retro styl. Zatem co zrobić? Naprawić usterki, użyć dobrej, ale lekkiej farby i zacząć wymieniać klamki. Najlepiej przejść się na pchli targ, gdzie często można zakupić takie elementy. Ale można też dokonać naprawy mebli, z kolei uchwyty dobrać na kontrast, bo ja wiadomo kontrast jest w modzie. A swoją drogą zestawienie nowoczesności z klasyką czy nawet retro naprawdę dobrze się prezentuje. A jeżeli Wasze meble mają przeszklenia, które są już uszkodzone to, także możecie poprawić ich estetykę, zaklejając je okleiną meblową. Oczywiście możecie też wykonać większe modyfikacje i z przeszkleń zrobić witraż, ale nie rozbijając szkło, lecz malując je specjalnymi farbami dedykowanymi właśnie do szkła i ceramiki. Tutaj przyda się nieco więcej zaangażowania i szczypta talentu albo też można pójść na łatwiznę i wykorzystać szablony, w końcu życie trzeba sobie ułatwiać.

Dzięki naszym radom naprawdę szybko odmienicie estetykę mebli, ale też zachowacie ich wyjątkowy charakter. W przypadku tych pomysłów wszystkie łączy fakt, że są łatwe do wprowadzenia, a ponadto koszt metamorfozy nie będzie wysoki.

Dodaj komentarz

Scroll to top