Fototapeta to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy chcą urozmaicić wygląd niemalże każdego pomieszczenia w swym domu, od salonu począwszy, poprzez hall, a na kuchni skończywszy. Technicznie rzecz biorąc, fototapeta to nic innego jak pasy papieru (najczęściej o szerokości 1m), zadrukowane wybranym przez nas deseniem, wzorem lub też powiększonym odpowiednio zdjęciem własnym, bądź wybranym z przeogromnego arsenału profesjonalnych zdjęć, składowanych w plikach w internetowych archiwach.
Aby papier fototapety przylgnęła do ściany na stałe stosuje się mocne kleje do tapet lub też zakład poligraficzny przygotowuje fototapetę samoprzylepną. Rzecz jasna, zależnie od tego jak bardzo chcemy, by nasza fototapeta była odporna na zachlapania, otarcia lub czyszczenie gąbką z płynem do mycia, możemy wybierać wśród odpowiednich gramatur papieru (najczęściej jest to przedział najczęściej 130-290 g/m2). Powierzchnia fototapety może być także laminowana albo produkowana z fizeliny z nałożoną na nią cienką warstwą PCW, co dodatkowo wzmocni ozdobę naszej ściany.
Jak powiększyć optycznie pomieszczenie?
To, co umieścimy w wybranym przez nas pomieszczeniu (dajmy na to, reprezentacyjnym salonie lub pokoju dziennym), zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i inwencji twórczej. Możemy pokusić się o odwiedziny w wybranym punkcie obsługi zakładu poligraficznego, by z doradcą przedyskutować kwestię powiększenia wybranego przez nas zdjęcia rodzinnego z wakacji lub zabytkowego w budynku z przynoszącej wspomnienia, wycieczki objazdowej.
Dobrym pomysłem jest sięganie do ornamentyki, jaką poszczególne kultury wytworzyły w swym ludowym rzemiośle, a które dziś możemy w niewielkim wycinku podziwiać, np. na rzeźbionej fasadzie średniowiecznych, drewnianych kościołów w Norwegii lub też na obszyciach sukien, halek na ludowych strojach z całej Polski. Zatrzymując się na chwilę przy powtarzalności wzorów, mamy też możliwość stworzenia wrażenia powiększenia optycznie pomieszczenia po przez powiększenie wybranego motywu z jakiegoś ulubionego dzieła malarskiego lub elementu architektonicznego.
Sposoby na optycznie powiększone pomieszczenie – fototapety 3D
By stworzyć wrażenie, iż dane pomieszczenie jest optycznie powiększone możemy posłużyć się kilkoma środkami. Pierwszym z nich jest dobra rada, jaką często usłyszeć możemy, a to, od designerów wnętrz, a to od sprzedawców farb w marketach lub nawet od budowlańców. A mówi ona, iż do niedużych pomieszczeń wybierajmy farby i sprzęty jaśniejsze. Stąd by nie przytłaczać małych pokoi i by „wpuścić nieco światła”, maluje się ściany na biało. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy poszukiwać odpowiedniego zdjęcia do powiększenia na fototapetę. Raczej porzućmy myśl, o ciemnym zdjęciu, zrobionym wieczorową porą na tropikalnej plaży. Nawet jeśli nasza lampa błyskowa naświetliła odpowiednio członków naszej rodziny, znajomych i dalszy plan, to dalekie tło pozostanie mocno zacienione.
Inna sprawa, wybierajmy zdjęcia z ostrością nie tylko elementów na pierwszym planie, lecz także i dalszym, np. budynek rzymskiego Koloseum przedstawiony na zdjęciu tak, by otoczenie nie było rozmazane. Wytworzy to złudne, ale powiększające optycznie wrażenie 3D.
W szerokim zasobie serwisów internetowych możemy także znaleźć odpowiednie zakładki z plikami graficznymi „3D”, gdzie grafik komputerowy pokusił się o wytworzenie wrażenia trójwymiarowości za pomocą nakładających się na siebie brył, różnej kolorystyki i kształtów. Jakkolwiek nie musimy korzystać z tych gotowych konfiguracji, to mogą one stanowić dobrą podpowiedź, jakich wzorów moglibyśmy użyć, i jak powiększyć pomieszczenie po przez odpowiednie wrażenia optyczne. Duży wybór fototapet 3D znajdziesz w sklepie FOTEKS.PL