Czy bidet jest komfortowy i przydatny? Do czego służy?

Dawniej bidet kojarzony był z aranżacją włoskich oraz francuskich domów, a także z… wyposażeniem sypialni, której zresztą był częścią. Dziś jego miejsce jest w łazience, a on sam staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Dlaczego jest on tak komfortowy i do czego się przydaje?

Czym jest bidet? Jaka jest jego historia?

Bidet to element sanitarnego wyposażenia łazienki. Z wyglądu przypomina muszlę klozetową i jest — tak jak ona — najczęściej wykonany z porcelitu. Historia tego niezwykłego przedmiotu ma swój początek w dawnej, bo aż XVII-wiecznej Francji. Co ciekawe, w tamtych czasach toaleta z bidetem znajdowała się zwykle na wyposażeniu sypialni. Dziś bidet staje się niezbędnym wyposażeniem europejskich łazienek. W końcu jest to funkcjonalna, porcelanowa muszla, która służy do higieny intymnej. Korzystają z niej zwłaszcza seniorzy, ale też kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci i osoby niepełnosprawne.

Rodzaje bidetów — co warto wiedzieć?

Inwestorzy mogą wybierać spośród wielu różnych rodzajów bidetów. Oto najciekawsze z nich:

  1. Bidet stojący — to klasyczne rozwiązanie, polegający na osadzeniu go bezpośrednio na podłodze. Jest to idealny wariant dla łazienek urządzonych w stylu retro.
  2. Bidet podwieszany — jego atutem jest m.in. ograniczone zajęcie wolnej przestrzeni. Bidetta podtynkowa powiększa optycznie łazienkę i ułatwia utrzymanie podłogi w odpowiedniej czystości.
  3. Bidet elektroniczny — to rozwiązanie, w którym bateria bidetowa jest sterowana za pomocą specjalnego panelu. Użytkownik może wybrać odpowiednią dla siebie wartość ciśnienia i temperatury wody.
  4. Bidet z funkcją suszenia — to unikatowy, wielofunkcyjny element łazienkowego wyposażenia sanitarnego, który oferuje również funkcję suszenia rąk.
  5. Bidet przenośny — to wariant przeznaczony głównie dla turystów. Jest on wyposażony we własne zasilanie akumulatorowe i odrębny zbiornik wody.

Jak wygodnie korzystać z bidetu?

Z bidetu korzysta się w pozycji siedzącej. Zwykle siada się na nim tak, aby baterie bidetowe były ukierunkowane na przednią część ciała. Dzięki temu użytkownik może łatwo kontrolować temperaturę i ciśnienie płynącej wody. Czasem jednak korzystające z niego osoby siadają tyłem do baterii, co jest niekiedy konieczne ze względów sanitarnych. Bidet należy zamontować tak, aby znajdował się on w bliskim sąsiedztwie ustępu. Obydwa elementy sanitarne instaluje się zwykle na tej samej wysokości.

Jak widać, bidet jest bardzo ważny w kontekście utrzymania prawidłowej higieny ciała osób starszych, niepełnosprawnych, ale również i dzieci.

Dodaj komentarz

Scroll to top