Gdy czujemy, że wypalamy się zawodowo, potrzebujemy zmian lub z jakiejś przyczyny etat przestał nam służyć, wtedy pojawia się pomysł stworzenia swojej firmy. Jednak zanim do tego dojdzie, przed nami długa lista formalności, ale nie warto się zniechęcać. Szukając kreatywnego zajęcia, może pojawić się pomysł stworzenia biura projektowego. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.
Biuro projektowe – doświadczenie w branży
Doświadczenie liczy się zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, czy szukamy zawodowej ścieżki na etacie, czy otwieramy własną działalność. Do otworzenia biura projektowego, nie musimy mieć skończonych żadnych studiów. Są jednak kierunki, które skutecznie pomogą nam w rozbudowaniu naszych kompetencji. Należą do nich między innymi, studia z zakresu projektowania, dekorowania wnętrz, architektury oraz specjalności plastyczne. Często oferty pracy pojawiające się w internecie i szukające osoby na stanowisko projektanta wnętrz zawierają wzmiankę o którejś z powyższych specjalizacji. Jednak tak jak zostało to wspomniane wcześniej, nie jest to wymóg konieczny. Od dyplomu w tej branży znacznie bardziej liczy się doświadczenie. Osoba, która otwiera swoje biuro projektowe, musi umieć projektować. I ta kwestia nie podlega żadnej negocjacji. Bez najmniejszej wiedzy i kompetencji osoby otwierającej swoją działalność, nie ma szans na to, aby firma dobrze prosperowała, była polecana i miała możliwość stworzenia sieci kontaktów. Szef decyduje o tym, jak mają wyglądać projekty oraz dba o finanse. Tak duża odpowiedzialność nie może być powierzona osobie, która nie ma pojęcia o branży. Gdy jesteśmy z województwa zachodniopomorskiego i w kręgu naszych zainteresowań są np. oferty pracy w Szczecinie, wtedy warto poszukać możliwości zatrudnienia jako asystent projektanta lub grafik. Doświadczenie, które zostanie nabyte w ten sposób, z pewnością pomoże nam w przyszłości otworzyć własne biuro projektowe.
Biuro projektowe – początki
Działania każdej firmy opierają się na wielu dokumentach, bez których funkcjonowanie jest niemożliwe. Tak jest również w tym przypadku. Gdy zdobędziemy odpowiednie doświadczenie, możemy zacząć szukać księgowej, która pomoże nam w formalnościach oraz kwestiach finansowych. Zakładanie działalności to etap, którego nie warto przyśpieszać. Lepiej zrobić coś wolniej, ale staranniej. Zadbajmy o dobrą lokalizację biura. Gdy wszystkie najważniejsze sprawy zostaną dopięte na ostatni guzik, możemy zacząć pozyskiwać klientów i budować sieć partnerską.